Rodzaje węży
Na świecie żyje około 3150 gatunków węży. Możemy je podzielić na sześć głównych rodzin :
- węże właściwe
- dusiciele
- żmijowate.
- węże ryjące
- węże brodawkowate
- zdradnicowate.
Oprócz 6 głównych wyróżniamy 5 mniejszych:
- Anomalepidae
- Typhlopidae
- Leptotyphlopidae
- Uropeltidae
- Xenopeltidae
Węże właściwe to rodzina gadów, do której zaliczamy 60% wszystkich żyjących dziś węży. Rodzina ta liczy dziś około 1600 gatunków. W Polsce żyją 4 gatunki z tej rodziny gadów. Wyróżniamy wiele podrodzin połozowatych:
- Homalopsinae - 40 gatunków, są to wodne gatunki z Azji i Australii;
- Xenodermatinae - z Azji;
- Calamariinae - 80 gatunków z Azji
- Pareatinae - gatunki z Azji, odżywiają się ślimakami;
- Boodontinae - gatunki z Afryki i Madagaskaru;
- Natricinae - węże z Ameryki Północnej, Azji i Europy;
- Xenodontinae - węże z Ameryki;
- Pseudoxenodontinae - żyją w Azji;
- Colubrinae.
Dusiciele (Boidae) to rodzina gadów, która liczy dziś około 70 gatunków. W Polsce nie mamy przedstawicieli z tej rodziny gadów. Wyróżniamy dwie podrodziny: dusiciele właściwe (boa) i pytony. Niektóre źródła wydzielają odrębną rodzinę Pythonidae.
Żmijowate (Viperidae) to rodzina gadów, która liczy dziś około 200 gatunków. W Polsce żyje 1 gatunek z tej rodziny gadów. Wyróżniamy tu przede wszystkim dwie podrodziny: żmije właściwe z 60 gatunkami oraz grzechotnikowate ze 140 gatunkami.
Węże ryjące (Aniliidae) to rodzina gadów łuskonośnych, do której zaliczamy prawdopodobnie jeden tylko rodzaj Anilius, chociaż status tej rodziny pod względem przynależności gatunkowej nie jest jasny.
Węże brodawkowate (Acrochordidae) to rodzina gadów, do której zaliczamy zaledwie 3 gatunki węży żyjących dziś na świecie. W Polsce węże brodawkowate nie występują.
Zdradnicowate (Elapidae) to rodzina gadów z podrzędu węży, do której należy najwięcej na świecie węży jadowitych, w tym mamby, kobry i węże koralowe. Rodzina liczy dziś około 260 gatunków. W Polsce nie mamy przedstawicieli z tej rodziny gadów.
Komentarze
Prześlij komentarz